Tuvalet Yardımcıları

Wc eğitiminde çocuğunuzu  motive etmek için maddi ödüllerin dışında da denenip sonuç alınmış etkili taktikler vardır.

  • Lazımlığı (oturak) evdeki en güzel sandalye haline getirebilirsiniz. Çocuğunuzun tuvalete istekle gidip,keyifli dakikalar geçirmesini istiyorsanız, wc eğitimine geçireceği, eğlenceli ve rahat bir yer olmalıdır.  Sevdiği renkte , eğlenceli bir şekle sahip yeni,onun karar verip seçeceği lazımlık alış-verişine birlikte çıkabilirsiniz.Veya mevcut sahip olduğunuz lazımlığı parlak ,sevdiği çıkartmalarla süsleyebilirsiniz. Çocuğunuzun resmiyle birlikte adını ,tuvalete parlak bir kalemle lazımlığın bulunduğu bölüme yazabilirsiniz. Çocuğunuzun lazımlığının yanına onun oturakta sıkılmaması ve keyif alması için,sevdiği bazı oyuncaklarını ve resimli bazı özel kitaplarını yerleştirebilirsiniz.
  • Renklerle büyüleyin. Lazımlığa idrarını yaptıktan sonra deney yapacağınızı söyleyerek,birkaç damla mavi (veye istediğiniz renk) gıda boyası damlatın. Çocuğunuza sarı renkte olan idrarın renginin , mavi boyayla  nasıl yeşile dönüştürebileceğini gösterin. Çocuğunuz renkteki büyülü değişime tanık olduktan sonra renk değişimini kendi kendine gerçekleştirmek isteyecektir.
  • Bir lazımlık arkadaşı olmalı. Tuvalete gitmek, yanında bir dostla veya sevdiği bir objeyle daha eğlenceli olacaktır.  sevdiği bir  oyuncak veya “Anne çişim geldi” diye konuşan ,çiş yapan bir bebek oyuncağı gibi. Çocuğunuzu, lazımlık arkadaşına ( Oyuncağına) tuvaleti kullanmayı öğretmesi için teşvik edin: Dostuna tuvalet eğitimi konusunda yardım ettikten sonra onu taklit etmeye daha istekli olacaktır. Wc eğitimi kazandırmaya yönelik küçük bir şarkı yazıp, bunu birlikte söyleyebilirsiniz.(Pepe’nin şarkısına benzer)

İç Çamaşırı ve Üste Giyilecekler

  • Bazı ''büyük çocuk'' külotları satın alın. Bebek bezlerinden iç çamaşırlarına geçmek, çocuğunuzun kendisini büyümüş hissedip, heyecanlanacağı bir taktiktir. Penye kilot için çocuğunuzla birlikte alışverişe çıkmak ve renk seçimini onun tercihine bırakmak,doğru istikamete atılmış bir adım demektir. Kendi seçtiği iç çamaşırını giymeye başladığında onu temiz ve kuru tutmak için tuvalet eğitimine motive olduğunu hissedebilir.
  • Çocuğunuza çıkarması kolay şeyler giydirin. Çocuğunuz tuvalet alışkanlığı kazanma sürecinde, fermuar veya düğme gibi işi zorlaştıran materyallerle uğraşmak zorunda kalırsa, işkenceye dönüşen wc alışkanlığı kazanma çabasından vazgeçebilir. Çocuğunuzun kıyafetini , eşofman tarzı giysilerle olabildiğince pratik olmasını sağlayın.

                                                    ZÜBEYDE DAŞKIRAN EKİNCİ

 

 

Yorum Ekle