Çocuklarımıza Corona Virüsü Nasıl Anlatmalıyız?
Öncelikle Merhaba Değerli velilerim;
Ülkemizin ve dünyanın zor günlerden geçtiği şu süreçlerde kaygınızı anlamakla beraber çocuklarınızın kaygıyı gözlerinizden anlayacağını asla unutmamalısınız.
Gündemimizin tamamen corona olduğu şu vakitlerde televizyonlarda radyolarda ve diğer başka bütün sosyal medyalarda bunla ilgili bilgiler görüntüler ve haberler yer almaktadır. Sizlere bu durumlarla ilgili birkaç önemli bilgi vermek istiyorum. 
Öncelikle fiziksel hijyen yaparken  psikolojik olarak da kendimizi rahatlatmalı psikolojik hijyenede özen göstermeliyiz. Siz ebeveynlerin kaygı düzeyi ne kadar düşük olursa bu durum çocuklarımızı da o kadar az etkileyecektir. Duruma verdiğimiz tepkiler , söylemler yaş itibari ile çocuğun olayı anlamlandırması biçimlendirmesi hakkında en önemli etkendir.
Şu süreçte çocuğun duygusunu anlamak yalan söylemeden ifade etmek çok önemlidir. Örneğin virüs ile alakalı soru soran çocuğunuza çocuğun gelişimsel dönemine göre durumu normalleştirerek anlatmamız önemli bir husustur. Altın kural çocuklarımız neyi soruyorsa ona cevap vermeli ve yaş itibari ile kısa tutmalıyız. Çocukların soyut anlama becerileri bu yaşlarda gelişmediğinden ötürü gözle görülmeyen mikrobu somut hale getirerek korkutmadan sadeleştirerek anlatmak çocuklar icin faydalı olacaktır. Örneğin “Virüsler gözle göremediğimiz çok minik, mikrop gibi şeylerdir. Bu ara dünyamızda yayılan bir virüs var. Bilim adamları bu virüsle ilgili önlemler almak için çalışmalar yapıyor.”  Diyerek veya oyunlarla  da anlatabilirsiniz.Çocuklar Gördükleri hakkında korkmuş , tedirgin olmuş, anlamlandıramamış veya şaşırmış olabilir. Çocuklarla duyguları hakkında konuşmak ne hissettiğini öğrenmek duygularına farkındalık kazandıracak ve onları rahatlatacaktır. “Bu seni üzmüş olmalı , seni anlıyorum korkmuş görünüyorsun,  üzgün görünüyorsun , bu durum seni çok şaşırttı.” gibi söylemler çocuğun duygusunu anlayarak yansıtmada oldukça önemlidir. 
Okullar bir süre araya girmiş olsa da bu süreçte çocuklarınızla doya doya kaliteli vakit geçirerek onların bu süreçte rahatlamasını sağlayın. Sağlıcakla kalın.
Gül Şefkat Anaokulu ve Zübeyde Hanım Anaokulu Psikoloğu Gamze Terzi

Yorum Ekle