üzgün çocuk resmi ile ilgili görsel sonucu                                                                            ANNE VE BABAMA MEKTUP 

Sevgili anneciğim ve babacığım;

Bütün duygu ve düşüncelerimi dile dökebilseydim, size şunları söylemek isterdim.

Sürekli bir büyüme ve değişim içindeyim. Sizin çocuğunuz olarak, sizden ayrı bir kişilik geliştiriyorum. Beni tanımaya ve anlamaya çalışın.

Deneme ile öğrenirim.Bana ayak uydurmakta güçlük çekebilirsiniz. Bana, oyunda, arkadaşlıkta ve uğraşlarımda yaşıma uygun özgürlük tanıyın. Beni heryerde, her işimde koruyup kollamaya çalışmayın. Bu benim özgüvenimi kitler.

Davranışlarımın sonuçlarını kendim görürsem, sebepleriyle daha iyi öğrenirim. Bana yanılma payı ve hakkı bırakın. Kendi işimi kendimin görmesine alıştırın. Büyüdüğümü başka nasıl anlayabilirim?

Büyümeyi çok istiyorsam da ara sıra yaşımdan küçük davranmaktan kendimi alamıyorum. Bunu önemsemeyin. Ama beni şımartmayın da. Hep çocuk kalmak isterim sonra. Her istediğimi elde edemeyeceğimi biliyorum. Ancak siz verdikçe almadan edemiyorum. Bazen vermemenizin imkansızlıkla ilgili olmadığını unutmayın. Bu beni hayata hazırlamanız için eğitimin bir parçasıdır. Bana yerli-yersiz söz vermeyin. Sözünüzü tutmayınca size güvenim azalıyor ve aldatmayı , söz verince tutmamayı öğreniyorum.

Bana kesin ve kararlı davranmaktan çekinmeyin. Yoldan saptığımı görünce beni sınırlayın.Koyduğunuz yasaklar ve kuralların hepsini beğendiğimi söyleyemem. Ancak hiç kısıtlanmayınca ne yapacağımı şaşırıyorum. Tutarsız davranışlarınızı görünce hem bocalıyor, hem de bundan yararlanmadan edemiyorum. Tutarlı davranırsanız, durmam gereken yerleri daha kolay öğrenirim.

Beni dinleyin. Öğrenmeye en yatkın olduğum anlar, soru sorduğum anlardır. Açıklamalarınız kısa ve açık olsun.

Öğütlerinizden çok, davranışlarınızı örnek alıyorum.Beni eğitirken ara sıra yanlışlar yapabilirsiniz. Bunları çabuk unuturum.Ancak birbirinize saygı ve sevginizin azaldığını görmek beni yaralar ve sürekli tedirgin eder.

Çok konuşup, çok bağırmayın. Yüksek sesle söylenenleri pek duymam. Yumuşak ve kesin sözler bende daha iyi iz bırakır. “Ben senin yaşında iken…” diye başlayan sözleri kulak ardı yaparım.

Küçük yanlışlarımı büyük suçmuş gibi başıma kakmayın. Beni korkutup sindirerek, suçluluk duygusu aşılayarak uslandırmaya çalışmayın. Yaramazlıklarım için beni kötü çocuk diye etiketlemeyin. Yanlış davranışım üzerinde durup düzeltin. Ceza vermeden önce Peygamberimin yaptığı gibi beni dinleyin. Orantısız olmadığı,suçumu aşmadığı sürece cezama katlanabilirim.

Beni yeteneklerimin üstünde işlere zorlamayın. Ama başarılı olabileceğim işleri yapmamı bekleyin. Başarmam için sizin desteğinize ihtiyacım var. Hiç değilse çabamı övün. Bana güvendiğinizi hissettirin. Beni başkalarıyla karşılaştırırsanız, umutsuzluğa kapılırım.

Benden yaşımın üstünde olgunluk beklemeyin. Bütün kuralları birden öğretmeye kalkmayın. Bana süre tanıyın. Beni köşeye sıkıştırıp, yalan söylemek zorunda bırakmayın. Sizi çok bunalttığım zaman bile soğukkanlılığınızı yitirmeyin. Kızgınlığınızı anlarım, ama beni aşağılamayın. Hele başkalarının yanında onurumu kırmayın. Ki , ben de çocukluk yapıp sizi yabancıların yanında küçük düşürmeyeyim.

Bana haksızlık ettiğinizi açıklamaktan çekinmeyin. Özür dileyişinizş size olan saygımı azaltmaz; tersine, beni size daha çok yaklaştırır.

Aslında ben sizleri olduğunuzdan daha iyi görüyorum. Bana kendinizi yanılmaz ve erişilmez göstermeye çalışmayın.Yanıldığınızı görünce üzüntüm büyük olur.

Biliyorum, ara sıra sizi üzüyor, belki düş kırıklığına uğratıyorum. Benden istediklerinizin, bana verdiklerinizin yanında çok olmadığını da biliyorum. Yukarda sıraladığım istekler çok geldiyse bir çoğundan vazgeçebilirim; yeter ki başarısız da olsam, yaramaz da olsam…beni ben olarak seveceğinize olan inancım sarsılmasın.

Benden “örnek çocuk” olmamı beklemezseniz, ben de sizden kusursuz anne-baba olmanızı beklemem. Sevgi dolu bakışınız ve anlayışınız bana yeter.

Sizin çocuğunuz olarak doğmak benim tercihim değildi. Ama seçme hakkım olsaydı, sizden başka kimsenin çocuğu olmak istemezdim.

Canım anne ve babacığım, son olarak, çocuklara yaklaşım konusunda sizin de benim de mutlu olmam, dolayısıyla gelecek temiz bir toplum için Peygamberimin çocuklara yaklaşımını öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

                                                                                                            Çocuğunuz…………………

                                           Gül ŞEFKAT Anaokulu

Yapılan Yorumlar


Yorum Ekle