ROBOTİK & KODLAMA NEDİR? ROBOTİK VE KODLAMA  ÇOCUK ile ilgili görsel sonucu

Kodlamanın ne olduğuna geçmeden algoritma kavramını anlamak faydalı olacaktır. Algoritma, bir problemin tespitinden çözümüne kadar yapılması gerekenleri adım adım tanımlamaktır. Yemek yapmak, sabah iş yerine ya da okula gitmek, akşam eve gelmek, tatile çıkmak gibi olayların temelinde yani hayatın temelinde aslında algoritma yatmaktadır. Yani algoritma aslında plan yapmaktır. Normal şartlarda ne kadar iyi plan yaparsak sonuçlar o kadar başarılı olacaktır. Çıkabilecek sorunları öngörmek, bu durumlara göre alternatif durumlar oluşturmak algoritmanın işlevleri arasında yer almaktadır. Hazırladığımız algoritmayı bilgisayarın anlayacağı şekle sokmak ise kodlamadır. Kodlamanın bir çok farklı yazım şekli ya da dili olabilir ancak mantık aynıdır. Kodlama aslında hayattan türetilmiştir ve insana farklı durumlar karşısında nasıl düşüneceğini öğretmede de yardımcı olmaktadır.

Maker ve STEM+A konuları da aileler tarafından araştırılıp olaya geniş bir pencereden bakıldığı taktirde çocuğun 21. Yüzyıl becerilerinin geliştirilmesinde önemli fayda sağlayacaktır. Maker, tasarlayan, yapan ve üreten demektir. Bir malzemeyi farklı amaçlarda kullanabilmek, tasarım yapabilmek, teknolojiyi verimli kullanmak ve paylaşmak bir maker’ın temel özelliklerindendir. Para yerine yeteneği, rekabet yerine paylaşımı, ezber yerine deneyimi temel alan çalışmalar çocukluk çağından itibaren aşılanabilirse teknolojinin verimli kullanılması konusunda bilinçli bireyler yetişecektir. STEM+A (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik ve Tasarım) temelli çalışmalar ile çocuğun okul öncesinden itibaren disiplinler arası çalışmalar ile eğitim hayatı ilerleyen zamanlarda olaylara bakış açısını çağa uygun seviyede tutacak ve yaparak, yaşayarak, keşfederek öğrenen birey olmasında büyük kazanım sağlayacaktır.

Kodlama ve robotik çalışmaları Maker ve STEM+A konularında önemli yer tutmakla beraber çocuğa algoritmik ve analitik bakış açısını kazandırmakta, yaratıcı düşünceyi geliştirmekte, olaylar arası bağlantı kurabilme ve yorum yapabilme yeteneğine destek olmaktadır.

Yeni bir dil öğrenmek nasıl çocukluk yaşlarında daha kolay olarak kabul ediliyorsa çocuğun yaşına uygun bir kodlama dilinin de erken zamanda öğretilmesi daha kolay olacaktır. Çocuğun teknolojiye olan ilgisini keşfetmek için de en güzel konulardan biri olarak da karşımıza kodlama ve robotik çıkmaktadır.

JİMNASTİĞİN FAYDALARIJİMNASTİK ÇOCUK ile ilgili görsel sonucu

Sporun, çocuk gelişimine olan katkısı tartışılmaz! Farklı spor dallarının faydalarından bahsetmek mümkündür. Jimnastik sporu da çocukların fiziksel ve sosyal anlamda olumlu gelişmeleri için yapılabilecek sporlar arasında yer almaktadır.

Günümüzde akıllı cihazların, bilgisayarların ve televizyonların kullanımının artması sebebiyle evlerinde hareketsizliğe mahkûm olan çocuklar için yapılabilecek en doğru hareketlerden bir tanesi, bir spora yöneltmektir. Jimnastik sporu da çocukları bu durumdan kurtaracak, bunun yanında sosyal ve fiziksel olarak da birçok yarar sağlayacak bir spordur.

 

Çocuğunuz minimum 3 yaşında jimnastik sporuna başlayabilir. Yaş aralığı; çocukların yetiştirilme tarzına, karakterine ya da komut almasına göre farklılık gösterebilir. Ancak diğer sporlardan erken başlatılarak öne geçer. Kız ve erkek fark etmeksizin herkesin yapabileceği olimpik bir spordur. Jimnastik hareketleri sayesinde çocuğunuzun fiziksel gelişiminde olumlu yönde değişmeler gözlemlenir. Jimnastik egzersizleri, çocukların estetik bir görüntüye sahip olmalarını ve boylarına göre kilo ve kaslarını dengelemelerini sağlar. Vücutları küçük yaşta esnek olan çocukların spor ile doğru şekil almaları ve branş değişikliği yapsalar da, takım ve bireysel sporlara bir adım önde başlamaları jimnastik branşı ile mümkün olur.

Neden Okçuluk ? OKÇULUK OKUL ÖNCESİNDE FAYDALARI ile ilgili görsel sonucu

Okçuluk beden terbiyesi veren bir spordur. Okçuluk sporunu yapan her insan kendi vücuduna hakim olmayı ve nasıl kullanması gerektiğini iyi öğrenir.

Okçuluk sporu her yaşta insan tarafından rahatlıkla yapılabilir. Stresle baş etmemize yardımcı olur ve eğlencelidir.

Adaptasyon ve motivasyonu güçlendirir. Dikkatli ve duyarlı olmayı sağlar.

Zorlukları yenmeyi öğretir.

Kişiye her zaman kendisini geliştirmeyi öğretir.

Sadece başarıya ve kazanmaya konsantre eder.

Kişinin kendi öz güvenini yükseltir ve ön plana çıkartır.

Kişinin içindeki savaşçı yanını ortaya çıkartır.

Okçu önemli başarıların altına imza atmayı hedefler.

Amaçlı, planlı, düzenli ve bilimsel çalışmayı öğretir.

Sabretmeyi ve sabırlı çalışmayı öğretir.

Başarmak için ilk önce kendimizi aşmak gerektiğini öğretir. En iyi okçu kendisini yenendir.

Sürekli mücadeleyi, pes etmemeyi ve hiç yılmama yetisini kişiye kazandırır.

Kişinin zihinsel düşüncesiyle fiziki hareketlerini olumlu yönde eliştirebileceğini öğretir.

Doğru nefes almayı sağlar; doğru nefes alırken daha fazla oksijenin beyne akın etmesiyle beynin verimli çalışmasına sebep olur.

Vücuda uzun süreli dayanıklılık kazandırır.

Kalbin dakikadaki atım sayısını düşürür ve kalbi kuvvetlendirir.

El-ayakların orantılı, doğru kullanılmasını sağlar. İnsana dik bir duruş temin ederek, hareketlerine esneklik ve zarafet kazandırır.

Vücut için çok önemli olan Büyüme Hormonunun (GH) düzenli üretilmesine ve bu hormonun tetiklenmesiyle devreye giren pek çok hormonun da üretilerek vücudun sağlıklı işlemesine yardımcı olur.

Kas ve kemik yapısının zaman içinde zayıflamasını engellemesi özelliği ve hormon üretimine katkısıyla en etkin yaşlanmayı önleyici etkendir.

Sporcular zor hastalanır, çabuk iyileşirler ve doğa şartlarına dayanıklıdırlar.

Stresi kovar, psikolojik rahatlama sağlar. Sporcuların mutlu hissetmeleri yalnızca psikolojik değil aynı zamanda biyolojik etkiler sonucudur.

Okçuluk, dikkat ve konsantrasyon gelişimine katkıda bulunur.

Eklem ve tendonların, omuz, sırt ve bacak kaslarının kuvvetlenmesini sağlar.

Osteoporozun ve Skolyoz (omurga eğriliği) ’un tedavisinde önemli bir rol oynar.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

 

Çalışmalar sonucunda adrenal bezlerinin uyarılma eşiği düşer. Uyarılma artar, böylece antistres streoidlerinin büyük bir depo oluşturmasına ve strese yanıt süresinin kısalmasına neden olur. Bu nedenle insanların iç tansiyonlarını azaltmak için de Okçuluk yapmaları gerekmektedir.

Yüzmenin çocuk gelişimindeki önemi
 

 

Yüzme branşı çocuklarda kas-iskelet yapısının gelişimine yardımcı olan bir spor dalıdır. Bütün spor dallarının temelini oluşturur. Çocukların koordinasyonlarını geliştirir ve ileride yapacakları spor dalları için anne-babalara yüzme eğitimi mutlaka tavsiye edilir. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak yemek problemi olan çocukların daha fazla acıkmasını ve yemek yemesini de sağlar. Yüzme becerisi yeni hareket imkanları sağladığı gibi, tehlikelerden de korur. Kesin olarak şunu söyleyebiliriz: Çocuklar suya ne kadar erken alışırlarsa, o kadar iyi olur. Yüzmeye başlamak için en uygun dönem 5 ila 8 yaş arasıdır. Yüzme, aynı zamanda özgüveni ve bağımsızlık duygusunu da geliştirir. Eğer çocuğunuz yüzmeyi sevmiyorsa biraz hayal gücü ile birçok alışılagelmiş kara oyununu suyun içinde yaptırarak suyu ve yüzmeyi sevmesi sağlanılabilir (avcılık, batan ördek v.s.). Ayrıca yüzme sporu, ergenlik döneminde beden gelişimini hızlandırır. Bu nedenle ergenlik dönemindeki gençler ve çocuklar için daha yararlı sonuçlar verir.

 

Yorum Ekle