Çocuğunuzun Akran Sorunlarını Çözmesine Yardımcı Olacak Tavsiyeler

1.Önce Dinleyin

Bu adım en basit olanı olabilir ancak; beynimizin duygusal tarafı aktif hale geldiğinde müdahale etme, istenmeyen tavsiyelerde bulunma, nasihat verme ve durumun sonucunu kontrol etme gibi faydasız birçok davranışı gerçekleştirmeye yatkın oluruz. Çocuğunuzun tam olarak arkadaşıyla yaşadığı problemi anlatana kadar dudaklarınızı kapalı tutmak faydalı olacaktır.

  1. Empati Kurun

Bu madde çok önemlidir. Neden mi? Çünkü çocuğunuzla empati kurmanın yanı sıra ilişkinizi güçlendirmek için bir fırsattır. Çocuğunuzu beynimizin duygu bölümünden (amigdala) daha rasyonel olan problem çözme bölümüne (ön frontal korteks) taşımanın yoludur. Empati diğer insanlarla birlikte hissetmektir. Bu sebeple çocuğunuzla birlikte yaşadığı üzüntüyü hissetmeye çalışıp bir mantığa oturtmaya çalışın. Empati yaptığımız zaman, çocuğunuzun bakış açısından bir şeyler görebilir, yargı veya eleştiri içermeyen güvenli bir alan sağlayabiliriz.

  1. Soru Sorun

Güzel sorular güzel konuşmaların başlangıcıdır. Çocuğunuzun durumuna açık ve meraklı bir zihinle yaklaştığınızda, onun arkadaşıyla verdiği mücadelenin altında ne olduğuna ve durumun merkezine nasıl ulaşacağınıza dair bilgi edinmenize yardımcı olacak sorular sorabilirsiniz. Sorabileceğiniz bazı açık uçlu sorular şunlar olabilir: “Olanlar hakkında seni en çok rahatsız eden şey nedir?” “Peki, bu olduğunda nasıl hissettirdi? Arkadaşının nasıl hissettiğini sanıyorsun?”

  1. Problem Çözmeye Davet Edin

Çocuğunuzun arkadaşlık sorunlarını çözmesine yardımcı olurken ebeveyn olarak yapabileceğiniz en iyi şey, çocuğunuza aktif problem çözme sürecini başlatma ve bunlara katılma becerilerini kazandırmaktır. Duyguları anlamak çok önemlidir, ancak duygulara takılıp kalmayı da istemeyiz.

  1. Çocuğunuza Güvenin

Çocuğunuzun akran çatışması ile ilgili sahip olabileceğiniz rahatsız edici duygulara rağmen, geri çekilmeniz ve çocuğunuzun akran ilişkileri ile diledikleri zaman kaldıkları yerden devam etmesine izin vermeniz önemlidir.

                                         Gül ŞEFKAT Anaokulu

                                                          

 

Yorum Ekle