Çocuğunuzla Etkinlik Yaparken Nelere Dikkat Etmeniz Gerekir?

Çocuğunuzun hayatının ilk 6 yılında ona “kendi kendine öğrenmeyi” kolay hale getirmek çok önemlidir. Bunun için;

  • 0 – 3 Yaş arası dönemde öğrenmeye hazır olduğunu düşündüğünüz kavramları, onun ilgisini çeken oyunlarla vermeye çalışın. Çocuklar kavramları bu dönemde tanımaya başlarlar.
  • 3 yaşından sonra kavramları tanımlamaya ve sözel olarak ifade etmeye başlayacağı için sözel oyunlar oynayabilirsiniz. Doğru şekilde ifade edebilmesi için sözel ipuçları vererek yardımcı olabilirsiniz.
  • Çocuğunuz yapacağınız etkinliğe uygun yaşta mı?

Yaşına uygun olmayan oyun oynandığında başarı sağlayamadığında bu hem aile hem de çocuk için hayal kırıklığı yaşanmasına sebep oluyor. Bu durum çocuğunuzun kendisini yetersiz hissetmesine, hatta özgüven eksikliğine dahi yol açabilir.

  • Çocuğunuz yapacağınız etkinliğe uygun beceri düzeyinde mi?

Önce beceriyi kazanmış olduğundan emin olup, ardından o beceriyle etkinliği yapmaya çalışmak gerekir. Aksi takdirde etkinliğe katılmak istemeyecektir.

  • Çocuğunuzun dikkat süresi yapacağınız etkinlik için yeterli düzeyde mi?

Çocuğunuz etkinlikte sıkıldığı anda etkinliği uzatmak hem sizi hem de çocuğunuzu zorlayacaktır. Küçük çocuklarda dikkat süresi kısa olduğu için 10 dakikayı geçmeyen ve hemen sonucunu görebileceği etkinlikleri seçmeniz yerinde bir karar olacaktır.

  • Yapacağınız etkinlik çocuğunuzun ilgi ve ihtiyaçlarına cevap verecek düzeyde mi? Hayvanlara ilgisi olan bir çocuk hayvanlarla ilgili etkinliklere de ilgi duyacaktır, dolayısıyla masa başı etkinliklere geçişte işinizi kolaylaştırabilir.
  • Yapacağınız etkinliğe başlamadan, çocuğunuzun temel ihtiyaçları karşılanmış mı? Etkinliğe başlamadan önce çocuğunuzun tuvaletini yapmış, karnı tok ve sağlığının yerinde olması; hazır bulunmuşluğunun olması gerekir.

Not: Eğer çocuğunun masa başında etkinlik yapmak istemiyorsa, zorlamayın! Amaç birlikte verimli vakit geçirmekse masa başında olmak zorunda değil. Ailecek geçirilen mutlu anılarınız her şeyden önemlidir.

 

Yapılan Yorumlar


Yorum Ekle