ÖFKE İLE BAŞ ETME KONUSUNDA ÇOCUĞUNUZA NASIL YARDIMCI OLURSUNUZ?

Öfke hepimizin yaşadığı ve hepimizin kontrol etmeyi öğrenmesi gereken bir duygudur.

“Zaman zaman çocuklara bağırabiliyoruz, çok fazla öfkelenip aşırı tepki veriyoruz.” Dediğinizi duyar gibiyim. Çocuğunuzun yaşadığı öfkeyle baş etme konusunda ona yardımcı olabilmeniz için bazı önerilerim olacak;

  • Öfkenizi kontrol edin – Yetişkinler duygularını kontrol etme konusunda çocuklara göre daha başarılıdır. Ve çocuklar da ailelerinin minik kopyaları olmaya eğilimlidir. Eğer siz öfkenizi kontrol edemeyip sesinizin tonunu ayarlayamayıp bağırıyorsanız, çocuğunuz da aynısını yapacaktır. Siz öfkenizle baş etmeyi öğrenip hayatınızda uygulayabilirseniz, çocuğunuz da öfkesiyle baş etmeyi öğrenecektir.

 

  • Çocuğunuza öfkesiyle nasıl baş edeceğini öğretin – Çocuklar bazen duygularıyla nasıl baş edeceklerini bilemezler ve birinin ona bunu öğretmesine ihtiyaç duyarlar. Aile olarak bizim görevimiz ona bunu öğretebilmektir. Burada anahtar kelime ‘kontrol ’dür. Çocuğunuza belli bir duyguyu hissetmemesini söyleyemezsiniz. Ancak; gerek duyduğunda o duyguyu kontrol edebileceğini öğretebilirsiniz.

 

  • Bağırmayı bırakın ve ses tonunuzu değiştirin – Bazen aileler farkında olmadan hayatın stresine kapılıp her şeye bağırabiliyor. Gerçekten kızgın olmasak bile kendimizi bağırarak ifade edebiliyoruz. Çocuklar bu farkı anlayamazlar, gerçekten kızgın olup olmadığımızı ayırt edemezler. Ve her zaman bağırıldığı için neyin gerçekten önemli olduğunu anlayamazlar. Bunun yerine, kendinizi ifade etmeniz gerektiğinde ses tonunuzu tam tersine alçaltın ve diz çöküp onun seviyesine inerek, göz teması kurarak konuşun. Bu şekilde konuştuğunuzda ne söylediğinize daha duyarlı olacaklardır.

 

  • Çocuğunuzu kızgın olmadığınızda disipline edin – Bazen çocuklarımızı sırf öfkeliyiz diye disipline etmeye çalışıyoruz, belki de disipline olmaları gerekmiyor o an için. Öfkenizi denklemden çıkartmalısınız. Öfkenizle hareket etmediğinizde yanlış yaptığı şeyler için caydırıcı yaptırımın ne olacağı konusunda daha iyi karar vereceksiniz.

Ayrıca, çocuğunuz verdiğiniz disiplinin öfkenizle bir ilgisi olmadığını anlayacaktır.

 

ZÜBEYDE DAŞKIRAN EKİNCİ

 

Yorum Ekle