Çocuk gelişiminde anaokuluna başlama önemli bir noktadır. Her çocuğun anaokuluna başlama yaşı farklı olabilir. Anaokuluna başlama aslında çocuğun evden ilk kopuşudur. Hem ailenin hem de çocuğun bu süreçte kafasında pek çok soru işareti yer alır. Çocuk için yeni bir yer, yeni insanlar, yeni bir çevre, yeni arkadaşlar hepsi birer soru olarak kafasında yer almaktadır. Bu nedenle çocuğun ve ailenin bu duruma hazır oluşu çok önemlidir.

       Evden ilk kez ayrılan çocuğun belirli bir stres yaşaması normaldir.Bu noktada ailenin çocuğa net açıklamalar yapması, cesaretlendirmesi, desteklemesi bu durumu daha rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır.Aileler uzun zaman alan arayışlar sonrası seçtikleri okulu çocuklarına göstermeli, sınıflarını gezdirmeli, arkadaşları ve öğretmenleriyle tanıştırmalıdır.Çocuğa okula başlamadan önce net şekilde okulda neler yapacağı, ne kadar süre kalacağı, kimin ne zaman alacağı ile ilgili bilgi aktarımı yapılmalıdır. Yapılan açıklamalar çocuk için belirsiz olan durumu netleştirecek, kaygısının azalmasına yardımcı olacaktır. Okulun ilk günlerinde aile çocuğunu alacağı saati göstermeli, söz verdiği saatte gelmeli ve geldiği saati göstererek söz verdiğim gibi geldim diye ifade etmelidir.

        Uyum süreci her çocuğa göre değişmektedir. Çocukların mizacı, duygusal durumu, sahip olduğu bağlanma örüntüleri, geçmiş deneyimleri, sağlık durumu, problem çözme mekanizması, hayatında meydana gelen değişimler, yeni bir başlangıç yapmak için duyduğu özgüven hepsi uyum sürecine etki eden birer faktördür. Okula başlarken çocuklarda ağlama, paçaya yapışma, kusma, karın ağrısı, ağlayarak eve dönme, sen beni sevmiyorsun, seni sevmiyorum gibi sözel ifadeler görülebilmektedir. Bu noktalarda yumuşak geçişler yapılmalı, zorla, örseleyici şekilde çocuk ayrılmaya zorlanmamalıdır. Çocuğun dikkati okuldaki etkinliklere çekilmelidir. Çocuğun okula devamlılığı konusunda da kararlı davranılmalıdır. Aksi halde uyum sürecinin gecikmesine neden olacaktır. Uyum sürecinde en önemli faktörlerden biri de aile tutumudur. Bazen çocuk hevesli bir şekilde okula başlasa da ailenin ayrılmaya yönelik izlediği kaygılı tutum hevesli olan çocuğu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Anne ve babanın olumsuz eleştirileri varsa bunları asla çocuğun yanında ifade etmemelidir.

       Ailenin okula, öğretmenlere ve eğitime duyduğu güven çocuğun da adaptasyon sürecinde etkili olmaktadır. Akşam eve gelindiğinde çocuğun öğrendiği şarkılar, oyunlar ,paylaştıkları heyecanla desteklenmelidir. Çocuk okulla ilgili konuşmak istemediğinde ise zorlanmamalıdır. Ailenin kararlı, destekleyici, tutarlı ve sevgi dolu yaklaşımı önem arz etmektedir. Okul , aile ve öğretmen iş birliği içerisinde uyum sürecinin etkin şekilde atlatılması çocuğun özgüvenini arttıracaktır. Anaokuluna uyum sürecinde her çocuğun birbirinden farklı ve geçici bir süreç olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Özel Gül Şefkat Anaokulu olarak çocuklarımızın geleceğinin ortak kahramanları olma yolunda siz ailelerin, okulumuzun iş birliği içerisinde verimli bir eğitim dönemi diliyoruz.

           GÜL ŞEFKAT ANAOKULU

Yorum Ekle