Tuvalet Eğitiminde Ödül Verme

Ödüller yerinde ve doğru kullanıldıklarında etkili araçlar olabilir. Fakat yanlış kullanıldıklarında ters teperek odak noktasını tuvalet eğitiminden çok, ödül almaya ve şantajcılığa çevirebilirler.

Maddi olmayan ödüllerle wc eğitimine  başlayın. Sevginiz ve tebrikleriniz en değerli ödüller olmalıdır. Çocuğunuz, bezine çiş yaparken dahi,alışma sürecinde denediği her olumlu adımı ,her zaman bir övgü ile motive edip veya kucaklayarak onu ödüllendirmelisiniz. Küçük başarıları (bir şey yapmasa dahi lazımlığa-klozete  oturmak gibi) sevdiğiniz birine yapılacak bir telefon görüşmesi veya ziyaretiyle ödüllendirebilirsiniz. Bazı ebeveynler, çocukları her ''performans'' gösterdiğinde özel bir davranış ödülü veya dans ile bunu kutlarlar. Bunu yaparken dozunu aşmaktan kaçının; sürece şımartacak kadar gereğinden fazla önem verdiğinizi göstermekten veya çocuğunuza fazla baskı uygulamaktan kaçınmalısınız.

  • Maddi Ödüllerin miktarı küçük tutulmalıdır. Çocuğunuzu, her hedefe ulaştığında küçük bir hediye ile ödüllendirin. Birlikte mağazaya gidin ve çıkartmalar, küçük oyuncak arabalar veya boya kalemleri alın. Onları erişemeyeceği fakat görebileceği bir yere koyarak çocuğunuzun tuvalet ziyaretleri sırasında gözünü ödülden ayırmamasını sağlayın. Sadece bir hedefe ulaştığında ödül verin: yoksa ödülleriniz saatler içinde bitecektir.  
  • Büyük ve pahalı hediyeler almayın. Çocuğunuzu onu şaşırtıcı büyük hediyelerle etkilemeye çalışmak, dikkatini, yeni bir beceri kazanmaktan çok ödül kazanmaya yönlendirir. Ve çocuğunuzu her seferinde, doğal olması gereken bir davranış için büyük bir ödül beklemeye sevkeder. Çocuğunuzun lazımlığı kullanmasını istiyorsunuz çünkü, biyolojik ihtiyacının  kontrolünü kazanması ve kendine güveninin olmasını istiyorsunuz, yeni bir oyuncak kazanabilmesi için değil.  
  • Yenilebilen ödüller sunmayın-- çikolata, dondurma, cips, şeker – bu tür yiyecek ödülleri kısa süreli etkili olabilir.Uzmanlar da yiyeceklerin ödül olarak kullanılmasına karşıdır. Çocuğunuzun belirli yiyeceklere (çikolata vb.) sizi memnun ettiği veya ''iyi'' bir şey yaptığı zaman aldığı bir ödül gözüyle bakmasını istemezsiniz. Bu yaştaki çocuklar vücutlarına giren şeylerin yanı sıra vücutlarından çıkan şeyler üzerinde de zaten kontrole sahiptir. Yemek sorunlarını, tuvalet eğitim alanına taşımadan ayrı bir etmen olarak ele almak daha doğrudur.
  • Ödülü geciktirmeyin. Çocuğunuzu hemen ödüllendirerek, arzu edilen davranışı elde etme olasılığınız daha yüksektir. Çoğunlukla çocuklar, ödül hedeften saatler sonra(zaman aşımıyla) gelirse, ödül ve davranış arasındaki bağlantıyı kurabilecek bakış açısına sahip değiller. Çocuk ne kadar küçükse ödül o oranda gecikmeden verilmelidir.
  •                                  ZÜBEYDE DAŞKIRAN EKİNCİ

 

Yapılan Yorumlar


Yorum Ekle